Kuva: Tommi Luoto

Poliisi tutkii kahta väkivaltatapausta Kokkolassa

03.09.2025 12:18 - Jussi Häkkilä

Poliisi tutkii kahta Kokkolassa viikonlopun aikana tapahtunutta väkivaltatapausta.

Poliisi tutkii kahta Kokkolassa viikonlopun aikana tapahtunutta väkivaltatapausta. Kahta noin 18-vuotiasta miestä epäillään törkeästä ryöstön yrityksestä ja pahoinpitelystä perjantain ja lauantain välisenä yönä. Uhri oli kävellyt Suntin rantaa kohti keskustaa, kun miehet kävivät hänen kimppuunsa urheilutalon kohdalla pienellä sillalla. Toinen tekijöistä uhkasi uhria puukolla ja vaati rahaa. Toisella tekijöistä oli punainen huppari ja siniset farkut. Toisella oli musta huppari ja siniset farkut. He jatkoivat matkaansa kohti Halkokarin S-Marketia. Paikalla oli useita sivullisia, joiden poliisi toivoo ottavan yhteyttä.

Poliisi tutkii myös ryöstöä, joka tapahtui jäähallin edustalla Kaarlelankadulla lauantaina noin kello 23. Tekijöinä oli kolme noin 15-18-vuotiasta nuorta. Yksi heistä löi uhria, minkä jälkeen tältä anastettiin omaisuutta. Yhdellä tekijöistä oli vaalea tukka, musta huppari, jossa vaaleita kuvioita edessä, sekä mustat farkut. Muilla oli mahdollisesti tummat vaatteet.

Poliisi pyytää molempiin tapauksiin liittyen tietoja ja havaintoja. Niistä pyydetään ilmoittamaan joko vihjenumeroon 0295 415 501 tai sähköpostitse vihjeet.pohjanmaa@poliisi.fi.

Lue myös: Näpistelijöitä kiinni Oulussa ja Kempeleessä, rattijuoppo Kajaanissa, ja hirvikolarit Kajaanissa ja Siikalatvalla

Kilpailut

Uusimmat

Error - Virhe: 0 - Radio Pooki

Pahoittelut (virhe 0)

Hakemaasi sivua ei löytynyt. Käytä navigaatiota löytääksesi hakemasi sivun.