Kuva: NordLab
NordLab aloittaa yhteistoimintaneuvottelut – tavoitteena rakenteiden ja toiminnan uudistaminen
NordLab on kutsunut henkilöstöjärjestöjen viralliset neuvottelijat yhteistoimintaneuvotteluun. Kutsu esitettiin keskiviikkona 1.11. ja neuvottelut tullaan käymään ajalla 7.11.-21.11.2023. Yhteistoimintaneuvottelut aloitetaan, koska NordLabin vuoden 2024 valmisteilla olevassa talousarviossa esitetyt toimintatuotot eivät riitä kattamaan vuoden 2024 toimintamenoja. Rahoitusvaje koskee myös toiminnan kehittämisen kannalta keskeisiä investointeja.
Lopullisen talousarvioesityksen tekee 30.11.2023 NordLabin yhtymähallitus. Talousarviosta päättää yhtymäkokous 15.12.2023.
NordLabin taloustilanteessa ei tämänhetkisen tiedon pohjalta tule tapahtumaan merkittävää kohentumista lähivuosien aikana. NordLab hyvinvointiyhtymän jäsenten eli pohjoisten hyvinvointialueiden vaikea taloustilanne heijastuu väistämättä myös NordLabin toimintaan ja laboratoriopalvelujen hinnoitteluun.
NordLabin toiminta-alue kattaa neljä hyvinvointialuetta, Keski- ja PohjoisPohjanmaan, Lapin ja Kainuun. Vuoden 2024 merkittävimmät investointikohteet ovat koko NordLabin toiminta-alueen kattava yhteinen laboratoriotietojärjestelmä ja OYS 2030 -hankkeeseen liittyvä laboratoriotilojen siirtäminen uuteen sairaalarakennukseen.