Kuva: OYS Valokuvaus / Pekka Huovinen

Oulun yliopistollinen sairaala alkaa palauttaa normaalia toimintaansa

20.04.2022 08:11 - Suvi Hiltunen

Päivystys ja synnytykset heti normaalivalmiuteen

Oulun yliopistollisessa sairaalassa (OYS) pyritään palauttamaan normaali toiminta mahdollisimman ripeästi. Sairaalassa keskiviikko tulee olemaan vielä poikkeuksellinen päivä mittavista ajanvarausten peruutuksista johtuen. Normaalissa toiminnassa arvellaan oltavan torstain ja perjantain aikana. Potilaiden tulee seurata puhelintaan, sillä ajanvarauksia palautetaan nyt ripeällä tahdilla.

Kiireellisimmät hoidot pystytään järjestämään jo keskiviikon aikana tavalliseen tapaan.Synnyttäjien ei ole syytä hakeutua keskussairaaloihin synnyttämään. Myös Oulaskankaan päivystys toimii normaalisti.

Sädehoito pystytään ennakkotiedoista poiketen järjestämään myös keskiviikon aikana suunnitellusti. Ne potilaat, joilla on aika sädehoitoon, voivat saapua sairaalaan normaalisti. Syövän lääkehoitoja ei kuitenkaan pystytä antamaan vielä keskiviikkona. Niiden toteuttaminen vaatii ennakkovalmisteluja, joita Oysissa ei keskiviikoksi pystytä tekemään.

OYS pyytää ajanvarauksella sairaalaan tulevia seuraamaan sairaalan viestintäkanavia: omaoys.fi ja oys.fi/lakko

Kilpailut

Uusimmat

Error - Virhe: 0 - Radio Pooki

Pahoittelut (virhe 0)

Hakemaasi sivua ei löytynyt. Käytä navigaatiota löytääksesi hakemasi sivun.