Tibnor Oy aloittaa yt-neuvottelut
SSAB:n tytäryhtiö Tibnor Oy aloittaa työvoiman mahdollista vähentämistä ja lomauttamista koskevat yhteistoimintaneuvottelut Suomen liiketoiminnoissaan tuotannollisista, taloudellisista ja toiminnan uudelleenjärjestelyihin liittyvistä syistä.
Nyt Suomessa käynnistettävien neuvottelujen piirissä on Tibnor Oy:n koko henkilöstö lukuun ottamatta Tibnor Oy:n Raahen palvelukeskuksen tuotanto-organisaatiota.
Neuvottelun piirissä on yhteensä 397 työntekijän ja toimihenkilön tehtävät Helsingissä, Hyvinkäällä, Hämeenlinnassa, Järvenpäässä, Kouvolassa, Oulussa, Raahessa, Seinäjoella, Tampereella ja Turussa. Vähennystarve on enintään 10 työntekijää ja 20 toimihenkilöä, yhteensä maksimissaan 30 henkilöä.
Neuvottelut kestävät minimissään kuusi viikkoa. Mahdollisten lomautusten kesto on enintään 90 päivää, ja niiden tarkempi alkamisajankohta ja kesto määritellään neuvotteluiden aikana. Neuvotteluista saattaa seurata myös muutoksia toimenkuviin ja tehtäviin sekä paikkakuntavaihdoksia. Henkilöstön mahdolliset vähennykset on tarkoitus toteuttaa pääosin syksyn 2016 aikana.