Uusimmat

Istahda pöytään Marjan ja viikoittaisten tähtivieraiden kanssa. Tällä viikolla kahavilla on Kyösti Mäkimattila.
Piharakennus tuhoutui tulipalossa tänään puoliltapäivin Lossitiellä Haukiputaalla.
Oulun asemanseudun alueen toteuttaminen jatkuu joukkoliikenneterminaalin sekä toimisto- ja pysäköintilaitoksen kaavoittamisella.
Voimistelun suomenmestaruuskisat kokoavat tulevana viikonloppuna Ouluun lähes tuhat Suomen parasta voimistelijaa kamppailemaan mestaruustitteleistä kahdeksassa lajissa.
BirdLife Suomi ry:stä viestintäpäällikkö Jan Södersvediä haastattelee Jussi Häkkilä.
Oulun yliopiston hallitus valitsi eilisessä kokouksessaan tutkimusvararehtoriksi tekniikan tohtori Matti Latva-ahon ja yhteistyösuhteiden vararehtoriksi filosofian tohtori Petteri Alahuhdan.
Oulun kaupunkiympäristöpalvelut kuvauttaa asemakaava-alueita ensi kuun alkupäivinä Oulun keskustassa, Haukiputaalla ja Kiimingissä lentokoneella mm. työ- ja viranomaiskäyttöä varten.
Oulun käräjäoikeus vangitsi eilen 1950-luvulla syntyneen miehen epäiltynä Raahessa tehdystä tapon yrityksestä.
Oulun poliisilaitoksen alueella oli viime yönä yli 120 hälytystehtävää.
Tuli levisi kuloheinikkoon roskien polton seurauksena eilen illansuussa Rantsilan Kiljontiellä.
Pohjoismaiden Investointipankki on allekirjoittanut Raahen Satama Oy:n kanssa 15:n vuoden lainasopimuksen syväsataman laajentamiseksi ja kehittämiseksi.
Aluehallintovirastot ovat myöntäneet yli 28 miljoonaa euroa 239 etsivän nuorisotyön toimijalle ja 208 nuorten työpajalle.